Підсумки роботи 2020 року
Підсумки роботи 2020 року по психо-соціальному супроводу хворих на туберкульоз у тому числі мультирезистентні форми в Одеській області
Одеський регіон на сьогодні входить у трійку областей лідерів захворюваності на туберкульоз в Україні. З 2016 року розпочато реорганізацію всієї фтизіатричної служби Одеського регіону, яка завершилася у квітні 2020 року. Паралельно з цим розпочалась одна з найбільш вагомих перешкод, з якою зустрілися представники всієї медичної та соціальної сфери послуг супроводу осіб хворих на туберкульоз, поширення в Україні епідемії COVID-19, що безсумнівно вплинуло на низку стандартизованих процесів роботи, особливо на виявлення туберкульозу та організацію лікувального процесу.
Обидва захворювання мають респіраторний характер та схожі ознаки: лихоманка, кашель, задуха. Вони різного ступеню і лікар може відрізнити одне від іншого, але було б доцільно запровадити скринінг на туберкульоз серед усіх, хто звертається з підозрою на Covid-19. Це б дало змогу більш активно виявляти хворих на туберкульоз. Були випадки, коли лікували Covid-19, а хворий мав ще й туберкульоз.
В умовах поширення епідемії COVID-19, особи, хворі на туберкульоз, більшість часу, перебувають на самоізоляції та мінімізують свої контакти з зовнішнім світом при всьому при тому, що їм щоденно потрібно приймати та отримувати протитуберкульозні препарати для свого лікування.
В таких умовах Громадська організація «Клуб взаємодопомоги «Життя плюс» пропрацювала майже весь минулий 2020 рік і не дивлячись на всі перешкоди та проблеми, які Організація долала кожен день надаючи ПСС хворим на туберкульоз у партнерстві з КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради» було зроблено багато важливих, а саме соціальних речей для подолання такої недуги, як туберкульоз в регіоні. Ми успішно впровадили та реалізували низку проектів, які стали протягом року складовим алгоритмом для ПСС саме в умовах Covid-19 (психологічний та соціальний супровід), щодо успішного лікування хворих на чутливий та хіміорезистентний туберкульоз в Одеській області.
Підсумки роботи 2020 року
Що ми робили в 2020 році, загально:
- Розробили та затвердили нові алгоритми роботи щодо ПСС хворих на ТБ, ХРТБ по області.
- Створили МДК у всіх містах, районах Одеської області, де впроваджується компонент з соціально-психологічної підтримки хворих на ТБ, ХРТБ.
- Забезпечували щоденний контрольований ДОТ та психосоціальний супровід клієнтам з лікарсько-чутливим туберкульозом (далі ТБ) та клієнтам з лікарсько-стійким туберкульозом (далі ХРТБ) відповідно оцінки індивідуальних потреб кожного клієнта в місті Одеса та 26 районах Одеської області (були задіяні 25 кейс-менеджерів, 260 ДОТ-провайдерів).
- Забезпечили ПСС – 1159 особам хворим на чутливий ТБ, з яких протягом року успішно, вже вилікувались 887 осіб.
- Забезпечили ПСС – 1115 особам хворим на ХР ТБ, з яких протягом року успішно, вже вилікувались 402 особи.
- Забезпечили ПСС всім пацієнтам, які перебували на лікуванні в Одеському міському тубдиспансері і після його закриття продовжили подальше лікування ТБ/ХРТБ.
- Проводили з фахівцями фтизіатричної служби КНП «ООЦСЗХ» ООР» робочі та регіональні наради, на яких удосконалювали роботу з медико-психологічного, соціального супроводу хворих на ТБ/ХРТб в Одеському регіоні згідно оцінки потреб кожного хворого.
- Виявляли контактних осіб серед оточення хворих на ТБ/ХРТБ клієнтів.
- Займались розшуком клієнтів хворих на ТБ/ХРТБ, які відірвались від лікування та повертали їх до лікування.
- Мінімізували відриви від лікування пацієнтів, які проходили лікування в стаціонарних та амбулаторних умовах.
- Забезпечили кожному клієнту юридичний та психологічний супровід (юрист, психолог).
- Забезпечували житло, одяг, відновлення документів безхатченкам, які хворіють на ТБ.
- Налагодили термінову доставку протитуберкульозних препаратів у всі куточки області.
- Забезпечували невідкладне, термінове транспортування клієнтів до ЗОЗ.
- Забезпечили для працівників, клієнтів та медичному персоналу навчання та користування мобільним додатком ONEIMPACT.
- Забезпечили засобами індивідуального захисту виконавців надання ПСС та всіх клієнтів.
- Дотримувались всіх вимог інфекційного контролю.
- Щотижнево здійснювали моніторингові візити по області щодо якості надання послуг особам, які хворіють на ТБ/ХРТБ.
- Видавали тематичну інформаційну літературу щодо ТБ, яку в повному обсязі нас забезпечував МБФ «Альянс громадського здоров’я» (буклети, флаєра, листівки, плакати).
Що ми видавали та чим забезпечували, як мотиваційну благодійну допомогу протягом 2020 року хворим на ТБ/ХРТБ:
- Видали 5463 продуктових набора.
- Видали 1300 гігієнічних набора для чоловіків.
- Видали 722 гігієнічних набора для жінок.
- Забезпечили 134 безкоштовні діагностики КТ, МРТ нашим клієнтам.
- Зробили 2047 поповнень мобільних номерів телефону клієнтів.
- Видали 626 продуктових сертифіката.
- Забезпечили клієнтам 158 невідкладних, термінових транспортування на діагностику до ЗОЗ.
- На запит КНП «ООЦСЗХ» ООР» закупили та передали сім при ліжкових моніторів пацієнта; два автоматичних дозатора лікувальних речовин; мобільну рентген систему; наркозно-дихальний апарат.
- Передавали КНП «ООЦСЗХ» ООР» два інвалідних візочка.
- Передавали в дитяче відділення легеневого туберкульозу №3 КНП «ООЦСЗХ» ООР» продукти харчування, гігієнічні засоби, вітаміни, іграшки, колиску.
Дана діяльність Організації по ПСС в 2020 році стала можливою тільки завдяки проектам:
- «За кожне життя разом. Стоп ТБ!», за фінансової підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я».
- «Впровадження заходів до розширення доступу та побудови життєздатної системи комплексних послуг з супроводу хворих на туберкульоз», за фінансової підтримки ЦГЗ України.
- «Соціальний супровід хворих на ТБ/ХРТБ, які опинилися у складних життєвих обставинах та перебувають на обліку в Одеських міських відділах ДУ «Центр пробації», за фінансової підтримка КНП «ООЦСЗХ» ООР».
- «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується РАТН. Фінансова підтримка Представництво РАТН в Україні.