Всесвітній день пам’яті людей, які померли від СНІДу
Щорічно в третю неділю травня в усьому світі проходить День пам’яті людей, які померли від СНІДу. Вперше він був організований в 1983 році в Сан-Франциско (США) групою американців, яких особисто торкнулася проблема СНІДу (або торкнулася їх близьких).
Щороку наша громадська організація “Клуб взаємодопомоги “Життя плюс”” приймає безпосередню участь в організації та проведенні заходів, присвячених цьому дню.
Всесвітній день пам’яті людей, які померли від СНІДу – ціль проведення заходів
Всесвітній день пам’яті проводиться з метою згадати про тих, хто помер від СНІДу, висловити солідарність з людьми, які живуть з ВІЛ/СНІДом, інформувати і мобілізувати суспільство, підкреслити важливість профілактики цього захворювання, а також привернути увагу влади та всього суспільства до соціального захисту й психологічної підтримки ВІЛ-інфікованих людей змусити замислитися над тим, що епідемія СНІДу може торкнутися кожного з нас.
Традиційно у Всесвітній день пам’яті людей, які померли від СНІДу, проводяться тематичні акції, на вулицях і площах запалюються свічки, проводяться панахиди, демонструються теле- і радіопрограми про проблему СНІДу, організовуються благодійні концерти. Також у цей день благодійні організації проводять скрін-тестування на ВІЛ та первинне консультування у разі потреби. Фахівці з ВІЛ / СНІДу спілкуються і обговорюють різні аспекти життя ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД людей. Теми для обговорення: від тестування на ВІЛ до лікування та догляду за хворими.
Одним із знаків пам’яті та солідарності з людьми, які постраждали від епідемії, є червона стрічка, яку в 1991 році придумав художник Франк Мур. У День пам’яті існує традиція шиття квілтів — пам’ятних полотен, клаптевих картин на тканині, присвячених пам’яті близьких померлих від СНІДу людей. Перший квілт в 1987 році зшив американець Клів Джонс, присвятивши його своєму найкращому другові, який помер від СНІДу. Також в цей день існує традиція висаджувати дерева пам’яті — за кількістю років, що минули з початку світової епідемії СНІДу.
Незважаючи на те, що про небезпеку ВІЛ нині відомо практично у всіх куточках планети, темпи поширення цього інфекційного захворювання все ще швидше, ніж темпи збільшення кількості людей, які проходять відповідне лікування.
Якість життя ВІЛ-позитивних людей
У переважній більшості випадків смерть від СНІДу (термінальної стадії розвитку ВІЛ-інфекції) виникає в зв’язку з тим, що ВІЛ-позитивна людина не має можливості отримувати спеціалізоване антиретровірусне лікування. Завдяки досягненням сучасної медицини таке захворювання як ВІЛ-інфекція перейшла з розряду смертельних в розряд хронічних. Вчасно почавши лікування антиретровірусними препаратами і дотримуючись всіх вказівок лікаря, люди, що живуть з ВІЛ, можуть прожити довге і повноцінне життя. Якість життя ВІЛ-позитивних людей завдяки цим лікарським препаратам майже нічим не відрізняється від якості життя людей без ВІЛ.
Міністерство охорони здоров’я України та ВІЛ-сервісні громадські організації щоденно вживають заходів щодо розширення доступності інформаційної, психологічної, медекаментозної допомоги та антиретровірусної терапії для ВІЛ-позитивних осіб. Тому, якщо ти ще не пройшов тест на ВІЛ – зроби це, якомога раніше. Лише так ти зможеш зберегти своє життя та своїх рідних.
В Одесі акція, присвячена Всесвітньому дню пам’яті людей, померлих від СНІДу, проходитиме в неділю, 16 травня о 17:00, в Кіровському сквері біля символічного пам’ятника Пам’яті померлих від СНІДу одеситів, та включатиме безкоштовне тестування, покладання квітів, мітинг з врученням подяк кращим соціальним працівникам, мовчазну ходу з квітами та розкладання червоної стрічки зі свічками пам’яті.
Взяти участь в акції можут всі охочі.